Przejdź do:

Mozilla Foundation wydała długo oczekiwaną przeglądarkę internetową Mozilla Firefox 1.0

Nowość Open-Source w dziedzinie korzystania z Internetu

We wtorek 9 listopada 2004 Mozilla Foundation, organizacja non-profit, której celem jest ochrona wolności wyboru i promowanie innowacyjności w Internecie, ogłosiła ogólnoświatowe wydanie przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 1.0. Firefox powstał, by uczynić korzystanie z sieci pełniejszym, bardziej przyjaznym użytkownikowi i bezpieczniejszym. Wtorkowa premiera była możliwa między innymi dzięki ogromnemu wsparciu użytkowników wersji testowej (Preview Release), którą w zeszłym miesiącu pobrało ponad 8 milionów osób.

Komunikat ten oznacza oficjalny start Mozilli Firefox, która została wydana jako program dla Windows, Mac OS X i Linuksa, dostępny za darmo na serwerach mozilla.org lub na płytach CD z Mozilla Store. Ponadto Firefox został przetłumaczony na ponad 15 języków, a obecnie tłumaczony jest już na kolejne.

Jesteśmy szczęśliwi mogąc ogłosić to wydanie, będące kamieniem milowym rozwoju Mozilla Foundation i Firefoksa, które nie byłoby możliwe bez niestrudzonej pracy setek ochotników i programistów rozsianych po całym Świecie” ─ powiedziała Mitchell Baker, prezes Mozilla Foundation. “Dzięki nim miliony użytkowników będą mogły lepiej i przyjemniej korzystać z Internetu”.

Wielokrotnie nagradzana

Przeglądarka Mozilla Firefox zebrała już wiele nagród i znakomitych recenzji za stabilność, bezpieczeństwo i innowacyjność.

  • Blokowanie wyskakujących okien – Firefox zawiera wbudowany mechanizm blokowania wyskakujących okien (pop-upów), dzięki któremu to użytkownicy – a nie twórcy stron internetowych – mogą decydować o pojawianiu się wyskakujących okien. Możliwość blokowania wyskakujących okien stała się już standardem w nowoczesnych przeglądarkach.
  • Ochrona przed internetowymi oszustwami – poprzez wyświetlanie informacji o bezpieczeństwie i certyfikatach identyfikujących witryny, Firefox pomaga użytkownikom uniknąć niebezpieczeństwa internetowych oszustw, takich jak podstępne wyłudzenie hasła (ang. “phishing”) lub podszywanie się pod popularne i zaufane witryny (ang. “spoofing”).
  • Szybsze i łatwiejsze wyszukiwanie – Firefox posiada pasek wyszukiwania, dzięki któremu użytkownicy mają bezpośredni dostęp do wyszukiwarek takich witryn jak Google, PWN, onet.pl, Szukacz, Allegro, Wikipedia i innych. Także na nowej stronie startowej Firefoksa, obok informacji i podpowiedzi nt. samego programu, znajduje się wyszukiwarka Google.
  • Efektywne przeglądanie – panele pozwalają na oglądanie wielu stron w jednym oknie przeglądarki, zwiększając tym samym komfort, szybkość i użyteczność przeglądania Internetu.
  • Rozszerzenia – obecnie dla Firefoksa dostępnych jest ponad 100 rozszerzeń, w tym na przykład paski narzędziowe A9.com, Google i Yahoo.
  • Łatwa migracja – Firefox potrafi importować zakładki, przechowywane hasła, ciasteczka i inne informacje z Internet Explorera oraz innych przeglądarek, dzięki czemu zmiana przeglądarki jest całkowicie bezbolesna.

Firefox otrzymał wiele branżowych nagród i wyróżnień, takich jak Editor’s Choice Award czasopisma Laptop Magazine, Best in Show oraz Best Open Source Solution na Linux World Fall 2004 oraz pierwsze miejsce w konkursie Softy Awards 2004 magazynu Maximum PC.

Rozwinięty system wsparcia

Tysiące programistów i zwolenników zaangażowanych w rozwój, opracowywanie dokumentacji, testowanie i marketing Firefoksa tworzą zaawansowany i kompletny system wsparcia. W Internecie (http://www.mozilla.org/) dostępna jest dokumentacja programu, podręczniki, przewodniki, listy często zadawanych pytań, a także komercyjne usługi partnerów Mozilli. Najnowsze wiadomości, komentarze oraz pomoc użytkowników można uzyskać na witrynie mozillaZine (http://www.mozillazine.org/). Polscy użytkownicy mogą skorzystać z pomocy dostępnej na stronach Mozilla Europe (http://www.mozilla-europe.org/pl/) oraz na forum MozilliPL (http://mozillapl.org/forum/forum15.html).

Jak zdobyć Firefoksa

Firefoksa 1.0 można pobrać za darmo lub kupić na płycie CD razem z Podręcznikiem Użytkownika na stronach Mozilla Foundation – http://www.mozilla.org. Polska wersja jest także dostępna na stronie http://www.firefox.pl.

O Mozilla Foundation

Mozilla Foundation jest organizacją non-profit, której misją jest tworzenie i wspieranie rozwiązań prowadzących do rozwoju Internetu, a także zachowanie mnogości tych rozwiązań, tak aby użytkownicy i programiści mieli możliwość wyboru. Założona w lipcu 2003 przy wsparciu AOL/Netscape, Mozilla Foundation dostarcza organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla grup tworzących Wolne Oprogramowanie (Open-Source). Swoją siedzibę ma w Mountain View, w Kalifornii, w USA. Więcej informacji na temat Fundacji można znaleźć na http://www.mozilla.org.

O AviaryPL

Zespół AviaryPL to grupa programistów i tłumaczy pracujących nad polskimi wersjami produktów Mozilla Foundation, która swą działalność formalnie rozpoczęła w marcu 2004 r. Celem zespołu AviaryPL jest przygotowywanie spolonizowanych wydań przeglądarki internetowej Mozilla Firefox oraz programu do obsługi poczty e-mail i grup dyskusyjnych Mozilla Thunderbird. Więcej informacji o polskiej wersji Firefoksa oraz o zespole AviaryPL można znaleźć na stronie http://www.firefox.pl.

Kontakt prasowy: press at aviary dot pl.