Przejdź do:

Archiwum – November 2007

Uwaga: Firefox 3 Beta 1 został wydany wyłącznie do celów testowych. Nie zalecamy jego pobierania nikomu poza programistami i testerami.

Firefox 3 Beta 1 jest gotów do pobrania. Jest to dziewiąta wersja testowa, w której skupiono się na testowaniu podstawowych funkcjonalności, nowych funkcji i zmian w platformie planowanych do wydania Firefoksa 3. Proces planowania wydania Firefoksa 3 można śledzić w Centrum Planowania Firefoksa 3 oraz na grupie mozilla.dev.planning i kanale IRC #granparadiso.

Wśród nowych funkcji i zmian, które wymagają testowania, można wymienić:

* Poprawiony model bezpieczeństwa, m. in.: poprawioną prezentację identyfikacji witryny oraz zabezpieczeń przez nią stosowanych, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem (malware), strony błędów SSL w bardziej przystępny sposób wyjaśniające użytkownikom problem, integrację z mechanizmami antywirusowymi w menedżerze pobierania oraz sprawdzanie wersji wtyczek dla ochrony przed niebezpiecznymi wersjami.
* Zwiększoną wygodę korzystania poprzez: lepsze zarządzanie hasłami, łatwiejszą instalację dodatków, nowy menedżer pobierania z możliwością wznawiania pobierania, pełne powiększanie stron, animowany pasek kart oraz lepszą integrację z systemami Windows Vista i Mac OS X.
* Bogatszą personalizację poprzez: dodawanie zakładek jednym kliknięciem myszy, inteligentne przeszukiwanie folderów zakładek, przeszukiwanie adresów URL i tytułów stron z historii i zakładek bezpośrednio po wpisaniu słów do paska adresu, możliwość rejestracji aplikacji WWW jako obsługujących protokoły internetowe oraz rozszerzoną możliwość konfigurowania własnych akcji po pobraniu plików.
* Rozszerzoną integrację z platformami poprzez: nową architekturę renderowania czcionek i grafik, poważne zmiany w silniku renderowania HTML poprawiające obsługę CSS, układów tabelowych (table layout) i korzystających z własności float, natywne kontrolki formularzy, zarządzanie profilami kolorów (ICC) oraz wsparcie dla aplikacji offline.
* Poprawki wydajności takie jak: stabilniejsza architektura danych w profilach użytkownika, zmiany poprawiające prędkość renderowania stron, ponad 300 poprawek błędów wycieku pamięci, nowy kolektor cykli XPCOM redukujący całą klasę wycieków.

(Więcej na temat tych funkcji można znaleźć w sekcji “Co nowego” w “Informacjach o wydaniu”)
Testerzy mogą pobrać Firefoksa 3 Beta 1 dla Windows, Mac OS X i Linuksa w ponad 20 różnych językach. Należy zapoznać się ze wszystkimi informacjami o wydaniu przed użyciem wydania testowego. Programiści powinni przejrzeć artykuł Firefox 3 w Mozilla Developer Center.

Uwaga: Prosimy nie umieszczać odnośników bezpośrednio do strony pobierania. Zamiast tego prosimy o odwoływanie się do tego ogłoszenia o wydaniu Firefoksa 3 Beta 1, aby każdy dowiedział się czym jest to wydanie, czego może się spodziewać i kto powinien pobrać i brać udział w testowaniu na tym etapie rozwoju aplikacji.