Przejdź do:

Archiwum – March 2014

Zespół Mozilla User Experience Research poszukuje developerów zajmujących się pisaniem mobilnych aplikacji webowych, którzy mieszkają lub pracują w Warszawie. Badanie będzie płatne, potrwa około dwie godziny i będzie miało znaczny wpływ na rozwój UX w Mozilli.

By zapisać się na listę chętnych wystarczy wypełnić krótką ankietę, która nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wybranych kilka osób, które wezmą udział w badaniu ‒ odpowiedni pracownik Mozilli skontaktuje się z tymi osobami w celu dogadania szczegółów. Deweloperzy, którzy przejdą całe badanie otrzymają wynagrodzenie w wysokości 415 PLN. Idealnymi kandydatami będą osoby, które znajdą czas w okolicach 23-28 marca (weekend przed lub po także wchodzi w grę) tego roku i wezmą udział w dwugodzinnym badaniu we własnym domu lub pracy w Warszawie.

Wywiad będzie nagrywany, ale zostanie użyty tylko i wyłącznie do wewnętrznych badań Mozilli. Wybór miejsca pracy (biuro lub dom) jest istotny z punktu widzenia kompleksowego zbadania nie tylko tego, co dana osoba ma do powiedzenia ale także całego otoczenia i środowiska pracy, które ma na nią wpływ. Co ważne: nie musisz korzystać z produktów Mozilli, by wziąć udział w badaniu ‒ osoby niezainteresowane lub zniechęcone do Mozilli także będą cennymi rozmówcami. Twoja opinia będzie miała duży wpływ na poprawienie efektów pracy wielu różnych działów Mozilli i kierunek rozwoju produktów fundacji w przyszłości. Podobne badanie odbędzie się równolegle w San Francisco.

Podziel się tym ogłoszeniem jeśli znasz kogoś, kto pasuje do opisu i chętnie wziąłby udział w badaniach.

Już w kwietniu zespół Aviary.pl będzie wybierał nowy zarząd. A ponieważ od dawna milczeliśmy na naszym zespołowym blogu, najwyższy czas na jakieś podsumowanie.

Aviary.pl powstał jako zespół przede wszystkim lokalizatorów i tłumaczy, oraz oficjalny zespół lokalizacyjny Mozilli. Wierzymy w misję Mozilli i to co robi dla utrzymania otwartej Sieci.
Ale przez ostatnie miesiące staraliśmy się wyjść poza lokalizacyjne ramy i zaangażować się na innych polach.

Przełomem była zdecydowanie premiera systemu Firefox OS. Na początku lipca 2013, tydzień po Hiszpanii – coś, czego wcześniej nie robiliśmy ani my, ani Mozilla. Jeden wielki eksperyment. Tygodnie przygotowań, godziny spędzone nad dokumentami, urządzeniami, tłumaczeniami, szkoleniami, spotkaniami. Ale udało się, a zebrane doświadczenia pomogły potem zespołom w innych krajach. Na właśnie zakończonym Mobile World Congress w Barcelonie Firefox OS nadal robi furorę, a ogloszenie powstawania telefonu za cenę $25 pojawiały się w artykułach na całym świecie.
Przy okazji premiery Firefox OS na Facebooku oraz Twitterze powstał profil Mozilla Polska. Również na Facebooku działa Ekipa Mobilizatorów – grupa, która skupia fanów mobilnego Firefoksa i cały czas jest aktywna.

Dla tych, którzy nie wiedzą, od czasów premiery oficjalny profil Mozilla Firefox nadaje po polsku! To jest o tyle fajne, że poza procesem tłumaczenia możemy się zaangażować w dialog z polskimi fanami Firefoksa.
Raz na miesiąc wysyłany jest polskojęzyczny newsletter Firefox i Ty – to nie tylko praca zespołu, który nad nim pracuje, ale też wolontariuszy, którzy dbają, aby artykuły wymienione w newsletterze (a najczęściej pochodzące z serwisu SUMO) były również przetłumaczone na czas.
Po przerwie znowu nadaje Planeta Mozilli – jeśli ktoś z Was ma (lub zna) bloga, którego nie ma na planecie, a powinien – dajcie znać.

Jako lokalizatorzy jesteśmy przyzwyczajeni, że osoby kontaktujące się z nami chcą tłumaczyć, lub uczestniczyć w procesie tłumaczenia. Ale jest w Polsce dużo osób, które chcą robić coś innego i próbują się dowiedzieć co, jak, kiedy i z kim. Albo po prostu fanów Mozilli, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej. To właśnie z tą myślą powstała lista mailowa community-poland – jako platforma kontaktu dla wszystkich, nie tylko członków zespołu Aviary.pl.
Zaczynają się tam pojawiać osoby niezwiązane z Aviary.pl, co nas bardzo cieszy. Najwięcej zgłaszających się jest zainteresowanych testowaniem lub programowaniem. Z czasem pojawią się tam pewnie inne osoby. Jeszcze do końca nie jesteśmy w stanie wszystkim pomóc – czasami dlatego, że pytają o coś, czego nie robimy; a czasem potrzebujemy czasu na odpowiedź. Mam nadzieję, że z czasem ta sytuacja się poprawi.

Za miesiąc kolejne spotkanie zespołu. Zgodnie z tradycją będziemy chcieli na nie zaprosić kilku gości. Mam nadzieję, że będzie się na nich pojawiało coraz więcej osób niezwiązanych z lokalizacją, ale zaangażowanych w inne obszary działalności Mozilli. A z czasem, kto wie, może dostaniemy budżet na wielki zjazd wszystkich fanów.