Przejdź do:

Najczęściej zadawane pytania

Czym dokładnie jest Aviary.pl?

Aviary.pl jest grupą programistów i tłumaczy, pracujących nad polską lokalizacją oprogramowania open source, w szczególności produktów Mozilla Corporation i projektów Mozilla.org. Członkowie zespołu realizują także zlecenia innych firm (np. Novell Polska).

W chwili obecnej Aviary.pl nie posiada osobowości prawnej.

Skąd się wzięła i co oznacza nazwa Aviary.pl?

Zespół Aviary.pl pierwotnie zajmował się wyłącznie polską lokalizacją Firefoksa (wówczas zwanego Firebird) i Thunderbirda, które rozwijane były w gałęzi kodu Mozilli zwanej po angielsku aviary branch (ptasia gałąź). PL to kod języka polskiego zgodny z normą ISO 639-1. Nazwa Aviary.pl odzwierciedla zatem funkcję, jaką wtedy pełnił nasz zespół.

Obecnie zakres działalności Aviary.pl jest szerszy, ale pozostaliśmy przy nazwie podkreślającej nasze korzenie.

Jaka jest relacja między Aviary.pl a Mozilla Foundation?

Zespół Aviary.pl jest oficjalnym polskim zespołem lokalizacyjnym Mozilli. Zostaliśmy za taki uznani przez Mozilla Foundation.

Jaka jest obecnie relacja między Aviary.pl a MozillaPL.org?

MozillaPL.org jest centralnym punktem polskiej społeczności Mozilli. Aviary.pl uważa się za autonomiczną część tej społeczności.

Czy Aviary.pl zarabia pieniądze?

Aviary.pl nie zarabia pieniędzy, ponieważ nie posiada osobowości prawnej. Prace zlecone przez firmy zewnętrzne realizują członkowie zespołu, formalnie jako niezależni zleceniobiorcy. Na mocy honorowego zobowiązania, część z tak zarobionych pieniędzy przeznaczają oni na bieżące potrzeby Aviary.pl.

Podstawową działalność, jaką jest polska lokalizacja oprogramowania Mozilli i jego promocja w Polsce, zespół Aviary.pl realizuje całkowicie wolontarystycznie. Wierzymy, że w ten sposób wspieramy rozwój społeczeństwa informacyjnego w naszym kraju.

Czy Aviary.pl zamierza przyjąć bardziej formalną postać?

Tak, mamy takie plany.

Chciał(a)bym stać się członkiem zespołu. Jak to zrobić?

Skontaktuj się z nami. Napisz, co chciał(a)byś robić w ramach pracy w zespole, pochwal się też swoim doświadczeniem w lokalizacji oprogramowania i znajomością poprawnej polszczyzny lub orientacją w technologii XUL i pochodnych.

Reprezentuję portal internetowy. Co zrobić, żeby w polskim Firefoksie znalazła się domyślnie wtyczka wyszukiwarki mojego portalu?

Aby znaleźć się na liście wyszukiwarek w przyszłych wersja Firefoksa, należy najpierw zdobyć popularność i zaufanie użytkowników.

Domyślnie instalowane wyszukiwarki w Firefoksie związane są z witrynami, które według naszych danych są najbardziej popularne w swojej branży pośród polskich użytkowników. Ponadto, żeby nie wprowadzać zamieszania, trzymamy się zasady: jedna wyszukiwarka danego rodzaju (dlatego nie planujemy np. dołączać więcej niż jednej wyszukiwarki portalu aukcyjnego). Wyjątki od tej zasady uwzględniane są tylko w szczególnych przypadkach.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie „Twoja witryna w Firefoksie”.

Chciał(a)bym, żeby do polskiego Firefoksa dołączono moje rozszerzenie lub wtyczkę. Czy to możliwe?

Nie, Mozilla nie przewiduje dodawania domyślnie instalowanych rozszerzeń ani wtyczek do oficjalnych wydań Firefoksa. Prosimy jednak przeczytać odpowiedź na następne pytanie.

Czy Aviary.pl może przygotować dla mojej firmy zmodyfikowaną wersję produktu Mozilli?

Oczywiście. Należy tylko zaznaczyć, że taki produkt nie będzie mógł używać zastrzeżonych znaków towarowych Mozilli (tj. nie będzie mógł zawierać w nazwie np. słowa Firefox).

Jako że Aviary.pl nie posiada jeszcze osobowości prawnej, umowa-zlecenie będzie musiała zostać podpisana z wydelegowanymi do tego zadania członkami zespołu.

Piszę podręcznik informatyczny dla szkoły – czy mogę wykorzystać w nim logo Firefoksa?

Tak, polityka licencyjna znaków towarowych Mozilli zezwala na wykorzytywanie tych znaków w celach edukacyjnych i w podręcznikach naukowych pod warunkiem ich niemodyfikowania. Pełna treść polityki: http://www.mozilla.org/foundation/trademarks/policy.html