bugzilla

Bugzilla

Bugzilla to darmowe oprogramowanie stworzone przez Fundację Mozilla, napisane w języku Perl. To aplikacja typu open source działająca w architekturze klient-serwer. Bugzilla służy do tworzenia serwisów internetowych do raportowania błędów .

Oprogramowanie może być wykorzystywane w wielu projektach, zarówno otwartych jak i przez komercyjnych użytkowników.

Bugzilla jako narzędzie do zapewnienia jakości oprogramowania

Aplikacja została stworzona w celu zapewnienia jakości wytwarzanego oprogramowania dzięki utrzymywaniu porządku wśród zgłaszanych błędów i zadań. Bugzilla opiera się na działaniu bazy danych, gdzie przechowywane są informacje o błędach, takie jak np. czas zgłoszenia, identyfikatory zgłaszającego, czy sugestie dotyczące naprawy błędów.

Bugzilla wspiera tzw. cykl życia błędu to znaczy cały proces, w którym zgłoszony błąd ma jeden ze zdefiniowanych statusów błędu, pozwalających określić etap w przetwarzaniu błędu.

Raportowanie błędów dla każdego użytkownika

W oprogramowaniu Bugzilla pojęcie błędu w macierzystym języku oprogramowania, w projekcie jest rozszerzone względem potocznego rozumienia słowa błąd. W aplikacji błąd obejmuje również różnego rodzaju sugestie mówiące o brakujących funkcjonalnościach, udogodnieniach, czyli z rozwojem oprogramowania.

Podczas raportowania błędów w serwisie Bugzilli istnieje możliwość zgłaszania sugestii i pomysłów przez każdego użytkownika. Po wstępnym rozpoznaniu propozycji nowych rozwiązań czy błędów, mogą być one przekazane i przydzielone dalej do odpowiedniego programisty odpowiedzialnego w danym zakresie za naprawienie tego błędu lub rozpatrzenie sugestii.

Każdy użytkownik oprogramowania może także wysyłać dodatkowe komentarze, łącznie z załącznikami do danego zgłoszenia. Często takie rozwiązanie okazuje się równie ważne jak samo raportowanie błędu czy sugestii.

Podczas działań nad błędem, zgłoszeniu programiści mogą nadawać różny status, istnieją pośrednie etapy oraz te oznaczające zakończenie pracę nad danym błędem.

Minusem sposobu działania oprogramowania i możliwości raportowania sugestii przez każdego użytkownika serwisu, jest na pewno możliwość otrzymywania bezużytecznych zgłoszeń. Programista zajmujący się danym błędem w serwisie Bugzilli może uznać, że dane zgłoszenie jest mało istotne i wtedy odpowiednio zmienić jego status.

Istnieje także możliwość ponownego otwarcia błędu poprzez zmianę jego statusu i ponowne zajęcie się nim.

Główne cechy oprogramowania Bugzilla

  • zaawansowane funkcje służące raportowaniu błędów,
  • zależności między błędami, grafy błędów,
  • zintegrowany schemat bezpieczeństwa,
  • duża stabilność,
  • stabilny i szybki system RDBMS,
  • rozbudowana konfiguracja API do, XMLa, konsoli i HTTP oraz e maili,
  • możliwość integracji z automatycznymi aplikacjami do konfiguracji zarządzania,m.in. Perforce czy CVS.

Bugzilla była stosowana przez fundację Wikimedia Foundation do listopada 2014 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *