Gnome

GNOME, a dokładniej GNU Network Object Model Environment to graficzne środowisko użytkownika, które oparte jest na systemie X Windom System, a także widżetach GDK oraz GTK+.

GNOME specyficzne środowisko graficzne

GNOME jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych środowisk graficznych, używane jest między innymi przez znane dystrybucje takie jak OpenSUSE, Debian Fedora czy Ubuntu.

Należy zaznaczyć także, że GNOME jest niezwykle specyficznym środowiskiem graficznym. Wyróżnia się na tle MATE, KDE,Unity czy Xfce, które jednak więcej nawiązują do systemu macOS czy systemu Windows.

Dla jakich systemów jest środowisko GNOME?

GNOME co ważne działa na większości dostępnych systemów typu Unix (np. HP -UX, AIX, IRIX).

GNOME stanowi również standardowe środowisko graficzne dla dwóch popularnych systemów operacyjnych firmy Sun Microsystems. Zostało przez nich zaadoptowane i wykorzystane w systemach Solaris oraz Sun Java Desktop System. 

GNOME może również pracować w systemie Microsoft Windows, dzięki portowi środowiska GNOME dla środowiska Cygwin.

To jedno z najpopularniejszych środowisk graficznych udało się je również skompilować w systemie Mac OS X.

W jakim celu zostało stworzone środowisko GNOME?

Projekt GNU Network Object Model Environment zapewnia dwie rzeczy, a mianowicie środowisko graficzne GNOME, które stanowi atrakcyjny oraz dosyć intuicyjny pulpit dla użytkowników końcowych, a także platformę rozwojową GNOME, przez co rozumie się zespół bibliotek, jakie niezbędne są do tworzenia aplikacji, jakie integrują się z tym środowiskiem graficznym.

Główne cele jakie towarzyszyły tworzeniu GNOME to wygoda i prostota obsługi.

Zadaniem GNOME jest stworzenie warunków użytkownikowi, aby ten mógł skupić się na zadaniu, a nie rozpraszać uwagę drobiazgami.

GNOME 40

W marcu 2021 GNOME doczekał się wydania najnowszej wersji – wersji nr 40.

Wersja 40 środowiska GNOME jest w dużej mierze zmieniona pod względem wizualnym, zdecydowanie wyróżnia się innym podejściem do pracy w porównanie do poprzednich wersji. Wg danych ze strony projektu, dokonano tutaj w sumie 24 571 zmian.

Na pierwszy rzut oka widać nowy wygląd, nowe funkcje ale wprowadzono również mnóstwo mniejszych ulepszeń.

Praktyczność GNOME

Warto zaznaczyć, że twórcy GNOME od początku pracy nad tym projektem ogromną wagę przykładali do ergonomii i praktyczności, w GNOME 40 obie te cechy są na bardzo wysokim poziomie.

W GNOME 40 nawigowanie po systemie jest zdecydowanie wygodniejsze, bez względu na to czy nawiguje się z klawiatury czy myszki, czy też touchpada, czy dwóch narzędzi na raz.

Najważniejsze zmiany w GNOME 40

Wygląd pulpitu Menu aplikacji

Co nowego w GNOME 40? Każdy na początku zwróci uwagę wygląd pulpitu. Widoczna jest od razu zmiana orientacji elementów rozmieszczonych na pulpicie, z orientacji pionowej na poziomą.

W GNOME 40 można pracować na na wielu dynamicznie tworzonych pulpitach. Tak jak zostało wcześniej wspomniane, głównym celem jest nierozpraszanie użytkownika, a nowy tryb zadań ma usprawnić pracę pod kątem wielozadaniowości.

Po ekranie istnieje możliwość poruszania się dwukierunkowo. Przestrzenie robocze rozmieszczone są poziomo, a siatka aplikacji dostosowana do użytkownika i przegląd dostępne są w pionie.

Centralną część ekranu zajmuje intuicyjne menu aplikacji bądź też przestrzenie robocze. Użytkownik może sam dowolnie zmieniać kolejność wyświetlania obszarów roboczych. Tak jak został to wcześniej wspomniane można pracować na wielu dynamicznie tworzonych pulpitach. Nowością w funkcjonalności w tej wersji GNOME jest identyfikacja okna przy pomocy wyświetlania się nazwy po najechaniu na okno kursorem.

Na dole pulpitu znajduje się pasek, gdzie użytkownik może umieścić skróty najczęściej używanych programów. Na górze zaś jest pasek wyszukiwarki, gdzie użytkownik może wyszukać dowolne pliki.

Inne zmiany w wyglądzie

GNOME 40 niewątpliwie został dopracowany jeśli chodzi o szczegóły graficzne i wizualne. Można zauważyć, że zaokrąglono narożniki okien, a ostre krawędzie potocznie mówiąc wygładzono. Pulpit stał się bardziej przejrzysty.

Z następnych zmian to np. wyświetlanie pulpitu działań tuż po uruchomieniu aplikacji, czy wyświetlanie przełącznika w każdej przestrzeni roboczej, nie tylko na głównym obszarze, co ułatwia pracę z komputerem.

W oczy rzuca się także wprowadzenie kreski, która oddziela pracujące ulubione programy od pozostałych oraz dodanie ikony oprogramowania nad miniaturą okna dla lepszej identyfikacji.

Przykłady pozostałych zmian w GNOME 40:

  • informacja dot. pochodzenia instalowanego programu, nieważne czy to flatpak, czy pakiet dystrybucyjny,
  • okienko z informacjami z Wikipedii dla danej lokalizacji,
  • wyświetlanie sparowanych miniatur znajdujących się w bocznym pasku przeglądarki dokumentów, podczas gdy widok główny jest w trybie side by side,
  • ulepszony interfejs COMPOSE KEY, gdzie sekwencje wyświetlane są teraz w trakcie ich wprowadzania.

Inne ulepszenia i ulepszenia w zastosowaniu

Znaczne zmiany wprowadzono w menedżerze plików NAUTILUS. Od najnowszej wersji GNOME menadżer plików posiada nowe okno preferencji, dokładniejsze udoskonalone szacunki czasu dla trwających już operacji na plikach, wprowadza datę i godzinę utworzenia danego pliku oraz umożliwia przegląd dysku Google. Oprócz tego umożliwia również np. bezpośrednie uruchamianie jeśli chodzi o pliki tekstowe.

Ogromne zmiany zaszły także w aplikacji WEATHER. Co wyróżnia aplikację? Całkowicie niemalże został zmieniony jej wygląd, wyświetla także więcej informacji o pogodzie. Zawiera dwie główne kategorie: pierwsza z prognozą godzinową na najbliższe 48 godziny, m oraz druga z prognozą dzienną na następne 10 dni. Oprogramowanie WEATHER jest responsywna, dostosowuje się do wymiarów ekranu urządzenia, dzięki czemu jest przyjazna dla wszystkich urządzeń mobilnych.

Zmiany zaszły także w przeglądarce internetowej EPIPHANY, która w menu aplikacji zyskała nowy pasek kart wraz z obsługą ekranu dotykowego, ulepszony wygląd zakładek, łatwiejszy w użyciu i przewijaniu. Przy nowej wersji GNOME w przeglądarce web wprowadzono nowe skróty klawiaturowe oraz automatyczne pozycjonowanie ikon wskaźników dla nowych kart.

Czy warto sięgnąć po GNOME 40?

Podsumowując, wersja 40 GNOME jest zdecydowanie godna polecenia, jeśli chodzi o środowisko graficzne. Zmieniony diametralnie wygląd oraz metodologia pracy umożliwiają użytkownikom zdecydowanie efektywniejszą i sprawniejszą pracę niż dotychczas. Obsługa GNOME 40 jest przyjazna dla każdego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *